Web sitesi sahibi olmak globalleşen dünyada olmazsa olmaz yapı taşlarından biri halini aldı. Artık, küçük orta ve büyük ölçekli firmaların kendilerine özel internet adresleri var. Bunun en büyük sebebi de bilinirliklerini arttırmak.
Sadece bir internet sitesi adresine sahip olmakta yetmiyor artık. Daha güzel görünümlü, kullanıcı dostu bir tasarıma sahip olan ve arama motorlarında üst sıralarda görünen bir siteye sahip olmak şirketleri bir adım öne çıkarıyor. Dış dünyaya açılan bir kapı olan bu siteler şirketlerin tanıtımını yapmak ile kalmayıp prestijlerini de arttırıyor. Günümüzde internet sitelerinin profesyonel görünümü neredeyse bir şirketin referansları kadar büyük önem taşıyor. Bu siteler bir nevi kurumsal boyuttaki kartvizitler gibi iş görüyor.
     Peki bir sitenin güzel görünümlü olması ne işe yarar ?
– Siteye erişim sağlayan kullanıcılarda merak duygusu uyandırır.
– Kullanıcıların site sahibine duyduğu güveni arttırır.
– Firmanın reklamı görevini görür ve ziyaretçilerin ilk izlenimlerinin güzel olmasını sağlar.
     Kullanıcı dostu bir tasarım nedir?, Ne işe yarar ?
– Kullanıcı dostu tasarım demek siteyi ziyaret edenlerin aradıklarını bulmakta zorluk çekmemesi demektir.
– Web sitesinin daha hızlı hizmet verebilmesi demektir.
– Web sitesinin asli görevinin yani; kullanıcı ile site sahibi arasında bir köprü olmanın, dışına çıkmaması demektir.
– Kullanıcı dostu site tasarımları sayesinde firmalar hizmetlerini ya da ürünlerini potansiyel müşterilerine daha hızlı ve daha kolay bir biçimde sunmalarını sağlar.
     Arama motorlarında üst sıralarda görünmek önemli midir?(SEO)
– SEO hizmeti günümüzde bir internet sitesinin olmazsa olmazıdır. Günümüzde kullanıcıların yüzde 98’ den fazlası websitelerine site adını yazarak değil de arama motorları yolu ile erişim sağlıyor. Bu hizmet sayesinde firmalar ya da bireysel blogları amaçları olan şeye ( daha fazla kişiye ulaşmaya ) bir adım daha yaklaşıyorlar.